Committees

S. No. Committees Members
1 Advisory Committee Mr.  R.  B. Meena  PGT (Hist) I/C
Mr. S.  Kumar PGT (Geog)
Mr. G. R. Bairwa  PGT (Hindi)
Mr. J P Prajapat TGT ( WET) 
 
2 Admission and Withdrawal Mr. R. B.  Meena PGT ( I/C)
Mr. Bharat Singh,PGT-Biology
Mr. Hitesh Kumar, PRT
Mr. Bijay Kumar Padhan,PRT
Mr. Sunny  PRT
3  Examination CBSE/ NIOS/ Others Mr. J.P. Prajapat TGT-WET I/C
Mr. Bharat Singh,PGT-Biology
Mr. U. Sidhant, PRT
Mr. Surendra Daiya,PRT-Music
4 Examination (Home) Mr. S.  Kumar, PGT(Geog) I/C
Mr. Vivek Gangwar,PGT-Pgysics
TGT-Maths
Mr.Ujjawal Sidhanth, PRT
Mr. Bijay Kumar Padhan,PRT
5 Time Table Mr. Rajesh Kumar,PGT-Maths I/C
Mr. J.P.Prajapat  TGT WET
Mrs.Jaya Malik Parasher,PRT
Ms. Liza Debisow,TGT-SST
6 Discipline Mr. A. A. Masih TGT (P&HE) I/C
Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT(Hindi) 
Mr. Parmanand Gurjar,PRT
Ms. Chancal,PRT
7 CCA & House System, Morning Assembly Mr  G. R. Bairwa ,PGT(Hindi) I/C
Mr. Rajesh Kumar,PGT-Maths
Mr. S. Dahiya, PRT (Music) 
Mr. Sunny,PRT
Mr. Kishore Kumar Bhojak,TGT-Sanskrit
Ms. Dema Dorjee Thungon,PGT-CS
9 P.A. System  Mr. J.P.Prajapat  TGT(WET) I/C
Mr. S. Dahiya, PRT (Music) 
Mr. A. A.   Masih TGT (P&HE)
Mr. A. K.  Meena, PRT
Mr. A.  K. Das, Lab. Attd.
10 Staff Club Mr. Surendra Daiya ,PRT-Music I/C
Mr. J P Prajapat  TGT (WE) 
Ms Chanchal,PRT
11 Science Club And Exhibition Mr. Vivek Gangwar,PGT-Pgysics I/C
Mr. Bharat Singh,PGT-Biology
Mr. Luv Gupta,PRT
Mr. Ujjwal Sidhant,PRT
Mr. Dal Bahdur Thapa,TGT-Science
12 Social Science Club Mr. R.B. Meena(PGT-History)  I/C
Mr. S. Kumar  ,PGT(Geog)  
Mr. R.B.  Meena PGT ( Hist.)
PGT-Pol.Scince
Mr. S. Dahiya, PRT(Music) 
13 SUPW, Electricity and Water Mr. J P Prajapat  TGT (WE) I/C
Mr. C. K. Sriwastwa , TGT(AE)
Mr. Hitesh Kumar, PRT 
Mr. Sunny,PRT
14 Art Club and Photography Mr. C. K. Sriwastawa , TGT(AE) I/C
Mr. J P Prajapat  TGT (WE)
Mr. Luv Gupta,PRT
Mr. S. Daiya,PRT(Music)
Mr. U. Sidhant, PRT
15 Nature Club/ Eco club  Mr. Surendra Daiya,PRT-Music  I/C
Mr. L Gupta PRT 
Mr. Anil Kumar Meena-I , PRT
Mr. Dal Bahdur Thapa,TGT-Science
15 Quarters Allotment Mr. Hitesh Kumar,PRT I/C
Mr. J P Prajapat  TGT (WE)
Mr. G. R. Bairwa  PGT (Hindi)
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
     
     
16 Maintenance of Vidyalaya Building Mr. J P Prajapat  TGT (WE) I/C
Mr. Ajay A. Masih ,TGT(P & HE)
Mr. Sandeep Kumar Meena,PRT
Mr. Anil Kumar Meena-II , PRT
17 Decoration and Beautification Mr. C. K. Sriwastawa, TGT(ART) I/C
Mr. S. Dahiya PRT (Music)
Ms Dema Dorjee Thungon,PGT-CS
Mrs. Rohini Dhhakad,TGT-Hindi
Mr. Hitesh Kumar, PRT
18 Cleanliness and Hygiene Mr. A.A. Masih, TGT-P&HE I/C
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Mr. Luv Gupta,PRT
Ms Pooja Dorjee,PRT
Nurse
19 Display Board Mr.  G. R. Bairwa. ,PGT(Hin) I/C
Mr. Chandan K Srivastawa,TGT-AE
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Mr. Sunny ,PRT
All the House Masters
20 Library Mr. Sandeep Meena,PRT I/C
Mr. S.  Kumar, PGT(Geo) 
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Mr. Kishore Kumar Bhojak,TGT-Sanskrit
Mr. Ravi Kumar Meena,PRT
21 Purchase &Verification Committee   Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT(Hindi)  I/C
Mr. Jai Prakash Prajapat,TGT-WET
Mr. Surendra Daiya,PRT-Music
Mr. Anil Kumar Meena,PRT
22 Furniture Mr. Jai Prakash Prajapat,TGT-WET I/C
Mr.  A. K. Meena, PRT 
Mr. Hitesh Kumar, PRT
Mr. A. K. Das, Lab. Attd.
23 Scout And Guide/ Cub and Bulbul Mr.  A. K.  Meena, PRT I/C
Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT(Hindi) 
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Mr. C. K. Sriwastawa TGT( AE)
Ms. Chancal,PRT
Mr. U. Sidhant, PRT
Ms. Dema Dorjee Thungon,PGT-CS
24 Teaching Aids Mr. Rambilas Meena,PGT-History I/C
Mr. Sunny,PRT
25 Checking of Attendance  Register CS 54, Fee Mr. Sunny ,PRT I/C
Mr. Vivek Gangwar,PGT-Pgysics
Mr.U.Sidhant, PRT
26 Publication of Magazine& News Letter Mr. G. R. Bairwa PGT (Hindi) I/C
Ms. Dila Monika Suiba,TGT-English
Mr. P.J.Venugopal,PGT-English
Mrs. Rohini Dhhakad,TGT-Hindi
Computer Instructor
Ms. D. Dema, TGT(Comp. inst)
27 Computer Infrastructure Mr. Ujjwal Sidhant,PRT I/C
Mr. Parmanand Gurjar,PRT
Ms Dema Dorjee Thungon,PGT-CS
Computer Instructor
28 First Aid Mr. Luv Gupta,PRT I/C
Nurse
Mr. Dal Bahdur Thapa,TGT-Science
Mr. Lakpa gelbu Sherpa,PRT
PGT-Economics
29 Excursion and Adventure Mr. Surendra Daiya,PRT-Music  I/C
Mr. A. K. Meena, PRT
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Mr. Hitesh Kumar,PRT
30 Guidance  and Counseling Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT(Hindi)  I/C
Mr. R. B. Meena PGT (Hist.)
Mr. Parmanand Gurjar,PRT
Ms. Chanchal,PRT
31 Sports and Games Mr. Ajay A. Masih ,TGT(P & HE) (I/C)
Mr. Jai Prakash Prajapat,TGT-WET
Mr. Sunny ,PRT
TGT-Maths 1
Mr. Bharat Singh,PGT-Biology
32 NAEP Mr. Bharat Singh,PGT-Biology I/C
Mr.Parmanand Gurjar,PRT
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Computer Instructor
33 Olympiads& Math Club Mr. Rajesh Kumar,PGT-Maths I/C
TGT-Maths 1
TGT-Maths 2
Mr. Sunny,PRT
34 Women Harassment Cell  Ms. Chanchal,PRT I/C
Ms. Liza Debisow,TGT-SST
Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT(Hindi) 
Mr. Bijay Kumar Padhan,PRT
35 Security Committee Mr. J.P. Prajapat TGT-WET
Mr. Surendra Daiya,PRT-Music
Mr. Rajesh Kumar,PGT-Maths
Mr. S. K. Meena PRT
36 Literary Club Mr. G. R.  Bairwa PGT (Hindi ) I/C 
Mr. P.J.Venugopal,PGT-English
Ms Dema Dorjee Thungon,PGT-CS
Mr. Parmanand Gurjar,PRT
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
37 Alumina Association   Mr. R.B. Meena(PGT-History)  I/C
Mr. Parmanand Gurjar,PRT
Mr. Luv Gupta,PRT
Mr. Abhishek Rai,TGT-Hindi
Mr. Sunny, PRT
38 NCC  Mr. J.P. Prajapat TGT-WET I/C
Mr.Sunny,PRT
    Mr. Luv Gupta,PRT
39 PTC Mr. S.  Kumar, PGT(Geo) I/C
Mr. Bharat Singh,PGT-Biology
Mr. Vivek Gangwar,PGT-Pgysics
Mr. Abhishek Rai,TGT-Hindi
Mrs. Jaya Malik Parasher, PRT
Ms. Liza Debisow,TGT-SST
     
     
40 UBI FEE Mr. Parmanand Gurjar,PRT I/C
Mr. Luv Gupta,PRT
Mr. J P Prajapat,TGT(WET)
Mr. Surendra Daiya,PRT-Music
41 KV Shaala Darpan  Ms. Dema Dorjee,Comp-Inst I/C
Computer Instructor
Mr. Ujjwal Sidhant,PRT
42 Griavance Cell Mr. R.B.Meena,PGT-History I/C
Mr. A.A. Masih,TGT-P&HE
Mr.Sunny,PRT
Mr. Hitesh Kumar,PRT
43 Child Security Mr. Bijaya Kumar Padhan,PRT I/C
    Mr. Sunny,PRT
    Ms Dila Monica Suiba,TGT-English
    TGT-English 2
44 Partenership with Govt. School Mr. Ganesh Ram Bairwa,PGT-Hindi (I/C)
    Mr. Parmanand Gurjar,PRT
    Mr. Sunny,PRT
    Computer Instructor